Dlaczego należy sprzątać mieszkanie regularnie? - FAMDER

     
  • Home
  • Blog Dlaczego należy sprzątać mieszkanie regularnie?
Sprzątanie mieszkania

Dlaczego należy sprzątać mieszkanie regularnie?

10 listopada 2022 admin Comments Off

Sprzątanie mieszkaniaRegularne sprzątanie mieszkania to ważna czynność, która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ale nie tylko – zabrudzenia mogą zarówno szpecić, jak również prowadzić do uszkodzeń mebli, posadzek, ścian. Wiele zabrudzeń, które nie zostaną od razu usunięte, wpływa na zmianę odcienia fug czy zostawia nieestetyczne zacieki. Dowiedz się, dlaczego trzeba sprzątać na bieżąco i co zrobić, jeśli nie mamy na to czasu ani ochoty.

Przede wszystkim – bezpieczeństwo i higiena

Celem sprzątania jest oczyszczenie naszego otoczenia, abyśmy mogli w nim swobodnie poruszać się, odpoczywać, pracować. Trudno byłoby zrobić to wśród sterty śmieci czy unoszących się w powietrzu nieprzyjemnych zapachów. Uporządkowana przestrzeń sprzyja relaksowi, pozwala skutecznie się odprężyć. Na pewno priorytetem jest też bezpieczeństwo. Kurz to jeden z najpopularniejszych i najgroźniejszych dla ludzi alergenów, osoby szczególnie wrażliwe odczuwają nasilenie objawów takich jak katar czy kaszel w momencie, gdy znajdują się w jego pobliżu. Brud sprzyja też rozwojowi pleśni oraz grzybów, które też są dla nas szkodliwe. Nie wspominając nawet o tym, że w brudnych miejscach szybciej namnażają się bakterie, wirusy, a co za tym idzie choroby.

Regularne porządki – lista czynności

Warto opracować listę czynności, które wymagają regularnego powtarzania z określoną częstotliwością. Pozwoli to lepiej i bardziej efektywnie planować czas oraz nim zarządzać. I tak:

  • CODZIENNIE: segregowanie brudnej odzieży, segregowanie śmieci, zmywanie naczyń, zamiatanie okruszków z podłogi, przecieranie blatów.
  • RAZ NA TYDZIEŃ: odkurzanie, zmywanie podłóg, ścieranie kurzu, usuwanie pajęczyn, mycie toalety, wanny, prysznica, umywalek, pranie i suszenie odzieży.
  • RAZ W MIESIĄCU: mycie okien, mycie lodówki, zmiana pościeli, zmiana firanek i zasłon.

Oczywiście częstotliwość i zakres wykonywanych czynności jest inny w domu, a inny w biurze czy w hotelu. Warto też zastanowić się nad indywidualnymi preferencjami własnymi oraz oczekiwaniami i stylem życia rodziny, a następnie dopasować do nich prace domowe.

A co, jeśli brakuje nam czasu?

Brak czasu, nawał obowiązków zawodowych czy rodzinnych to oczywiście żadne usprawiedliwienie dla brudnego domu. Zdarza się, i to często, że mamy problem z bieżącym utrzymaniem czystości. Prowadzi to do „zapuszczenia” domu, czyli sytuacji w której bałagan widać w każdym pomieszczeniu, a próby przywrócenia porządku i ładu wymagają wielogodzinnej pracy. To zapewne ostatnie, o czym marzysz, po całym tygodniu ciężkiej pracy. Dlatego w takich sytuacjach warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy i zamówienie firmy do sprzątania mieszkań. Taka firma sprzątająca szybko, sprawnie i dyskretnie zajmuje się porządkami, podczas gdy Ty masz czas na swoje pasje.