Jak zorganizować sprzątanie biura? - FAMDER

     
  • Home
  • Blog Jak zorganizować sprzątanie biura?
Jak zorganizować sprzątanie biura

Jak zorganizować sprzątanie biura?

7 września 2023 admin Comments Off

Porządek i dobra organizacja pracy w biurze zależy w dużym stopniu od przeprowadzonego sprzątania. Wiele biur rezygnuje z samodzielnego wykonywania tego obowiązku, powierzając je specjalistycznym firmom sprzątającym. Ich pracownicy są w stanie zrealizować to zadanie szybkiej, sprawniej, i bardziej dokładnie, przywracając biurom nieskazitelną czystość. W naszym krótkim poradniku przedstawiamy najważniejsze zasady sprzątania biura oraz podpowiadamy jak zorganizować jego wykonanie. 

 

Kolejność sprzątania w biurze

 

Dzięki wykonaniu wszystkich obowiązków w odpowiedniej kolejności mamy pewność, że efekt końcowy będzie nie tylko w pełni zadowalający, ale zostanie osiągnięty najszybciej jak to możliwe. Organizacja sprzątania powinna rozpocząć się od dokładnej oceny całego obiektu i jego konkretnych potrzeb. 

 

Warto kierować się pod tym względem prostymi zasadami – ustalić kolejność oczyszczanych pomieszczeń, tak by każde z nich odwiedzać tylko raz. Najlepiej jest rozpocząć od tych najbardziej zabrudzonych, np. kuchni, łazienek, poczekalni. Im bardziej zabrudzone jest pomieszczenie, tym więcej środków i czasu będzie wymagać. 

 

Planując posprzątanie konkretnego pomieszczenia warto rozpoczynać od miejsc znajdujących się wyżej i powoli schodzić do tych położonych niżej. Oznacza to, że najpierw powinniśmy zająć się sprzątaniem wyższych półek i szafek wiszących na ścianach, a na koniec posprzątać podłogę. Sprzątając szafki i inne meble należy rozpocząć od oczyszczania ich wnętrza, a dopiero następnie ich frontów, gałek, klamek i innych elementów zewnętrznych. 

 

Szczególnie ważna jest też dezynfekcja powierzchni płaskich i blatów, z którymi pracownicy biura mają najczęściej kontakt. Mowa nie tylko o konkretnych stanowiskach pracy, ale również pomieszczeniach wspólnych, gzie gromadzi się najwięcej bakterii i pleśni. Jadalnie, stołówki, kuchnie, pomieszczenia socjalizacyjne, szatnie oraz łazienki warto oczyścić korzystając z środków antybakteryjnej. Warto też zdezynfekować wszelkie poręcze, klamki, relingi i inne elementy obsługiwane manualnie. 

 

Sprzątanie biura – z czyjej pomocy skorzystać?

 

Utrzymanie czystości w biurze wpływa nie tylko na efektywność pracy ale również na wrażenia osób zewnętrznych, odwiedzających dany budynek. Im biuro jest czystsze, tym bardziej estetycznie się prezentuje. Dlatego zaleca się przeprowadzanie sprzątania biur co najmniej raz na tydzień. Im większa jest przestrzeń wymagająca sprzątania, im więcej jest w niej stanowisk pracy – tym częściej sprzątanie powinno być realizowane. 

 

W czasie sprzątania przywraca się czystość nie tylko samym pomieszczeniom, ale również znajdującemu się w nich wyposażeniu. Firmy sprzątające, którym powierzymy to zadanie, posiadają przeszkolonych pracowników przygotowanych do gruntowanego oczyszczania sprzętów elektronicznych, komputerów, sprzętu AGD, urządzeń manualnych. 

 

Dysponują sprzętem pozwalającym na szybkie i nieinwazyjne usunięcie kurzu z wszystkich zakamarków, wgłębień i szpar. Stosuję w tym celu bezpieczne środki czystości, pozwalające na usunięcie różnego typu zabrudzeń, dezynfekcję powierzchni przy jednoczesnym zagwarantowaniu pełnego bezpieczeństwa wszystkim znajdującym się w pobliżu sprzętom elektronicznym.